Mnozí z vás možná slyšeli nebo četli o rostoucí pozornosti věnované pěstitelům šampaňského. Co však pro laika pěstitelské šampaňské skutečně znamená? Co je to za druh šampaňského a proč je kolem něj tolik povyku?
Nejprve je třeba vysvětlit, že grower Champagne jsou řemeslná vína vyráběná vinařem, který zpracovává výhradně hrozny vypěstované na vlastních vinicích a prodává je pod vlastní značkou.Abychom si však udělali úplný obrázek, udělejme krok zpět. Historicky byla výroba lahve šampaňského složitou a tajemnou záležitostí. Pouze řemeslníci byli správci tohoto vzácného know-how. Vinaři samozřejmě dodávali hrozny obchodníkům, kteří se starali o vše ostatní: výrobu šampaňského a chození na trhy, aby tento jedinečný nápoj prodali.
Nyní se však scénář změnil: noví "vignerons" (francouzský výraz pro vinaře), děti nebo vnuci stejných malých vinařů, začínají vytvářet vlastní šampaňské zvelebováním svých území, dokonce i jednotlivých pozemků, a obnovují tradici technik s moderním vzhledem. To je nová vlna pěstitelského šampaňského.
Tito vinaři jsou hlasateli chuťové revoluce, která otřásá šampaňským, někdy homologovaným komerčními směsmi. Tento status sklízeče hroznů zaručuje spotřebitelům úplnou kontrolu nad celým výrobním procesem od vinice až po láhev.
V čem je pěstitelské šampaňské jiné?
Grower Champagne si v poslední době získalo celosvětovou proslulost a nejedná se jen o přechodný trend. Za posledních 10 let se pěstitelské šampaňské stalo z téměř neznámého mimořádně oblíbeným. A to nejen v Evropě: tato vína jsou velmi žádaná také ve Spojených státech a ve zbytku světa a jejich malá dostupnost je činí ještě cennějšími. Vyprodávají mezinárodní degustace a neustále získávají nadšené recenze od vinařských odborníků a kritiků, kteří je chválí pro jejich osobitost a hodnotu.A následně i spotřebitelé, zejména ti, kteří si cení řemeslných produktů a chápou hodnotu specifického terroir, začali objevovat tato jedinečná vína, která plně vyjadřují jejich osobitost, odvahu a pouto s územím.
Čím jsou však tak výjimečná?
Jednou z nejzajímavějších vlastností je jistě jejich jedinečnost. Zatímco šampaňská velkých značek se totiž vyrábějí z hroznů nakoupených od různých pěstitelů a z různých vinic v regionu a mísí se, aby byl rok co rok zaručen standardní produkt, který odráží styl firmy, pěstitelská šampaňská jsou pravým opakem. V tomto případě výrobci vlastní své vinice: pěstují révu a sklízejí hrozny, z nichž vyrábějí svá vína, často z jednotlivých parcel. Obvykle vinifikují každou malou cru a každou sklizeň zvlášť, aby neztratili duši svých vín. Mnozí z těchto výrobců navíc obnovili staré zvyky, jako je používání malých sudů ke zrání, takže jejich vína, ačkoli jsou moderní, jsou silným výrazem tradice. mají omezenou produkci, často číslovanou, protože upřednostňují kvalitu před kvantitou.
Výsledná vína nemusí být nutně kvalitnější než vína velkých značek, ale jsou to řemeslná vína, která se vyznačují výraznou osobitostí, jež odráží místo původu a ruce, které je vyrobily. A to je činí zajímavými, ale především jedinečnými a neopakovatelnými. Rozpoznat pěstitelské šampaňské není obtížné. Vodítkem může být nalezení rodinného jména na etiketě, protože mnoho malých rodinných podniků obvykle vyrábí pěstitelské šampaňské, ale existuje specifický způsob, jak tento typ vína identifikovat. Každá láhev šampaňského má totiž zkratku, která představuje jeho výrobní postup. Zkratka RM, která znamená "récoltant-manipulant" (v doslovném překladu sklízeč-manipulant), je zkratkou pro grower Champagne.
Nejlepší pěstitelská šampaňská
Ve společnosti 8wines jsme velmi hrdí na naši nabídku grower Champagne, která zahrnuje velmi prestižní vína i malé skvosty.
- Agrapart, je například malá rodinná usedlost, založená v době Belle Epoque v srdci Grands Crus na Côte des Blancs, která již mnoho let vyniká výjimečnou kvalitou svých terroirových cuvée a mimořádnou mineralitou vín. V 50. letech 20. století prodělalo panství, založené Arthurem Agrapartem, významnou kvalitativní změnu z podnětu Pierra Agraparta, vnuka zakladatele, který vytvořil styl Agrapart: terroirové šampaňské, elegantní a charakteristické, přesné vyjádření setkání chardonnay, hroznů, které zde kralují, s velkými křídovými terroiry Côte des Blancs. Dnes pod vedením Pascala Agraparta, nyní podporovaného jeho synem Ambroisem, obhospodařuje společnost, velmi lpící na svém statusu RM, 12 hektarů vinic, z toho 9 hektarů na grands cru Avize, Cramant, Oger nebo Ory. Metody pěstování a výroby vína zde zůstávají řemeslné a založené na maximálním respektu k přírodnímu prostředí. Přestože se společnost nehlásí k žádné certifikaci, přijala všechny zásady ekologického vinařství již koncem 80. let minulého století. Všechna jejich cuvée jsou vinifikována po parcelách a zrají v dubových sudech. Průměrné stáří vinic domu je 40 let, ale některé jsou starší než 60 let. Dům ročně vyprodukuje v průměru 90 000 lahví, především Blanc de Blancs Grands Crus.
- Šampaňské Jacquesson, má naproti tomu více než 200letou historii. Bylo založeno v roce 1798 Memmie Jacquessonem a poté rychle prosperovalo. Díky svému jedinečnému a přísnému know-how se tato značka stala klenotem regionu! Dokonce upoutala pozornost Napoleona I., který jí v roce 1810 udělil zlatou medaili "za krásu a bohatství jejích sklepů". V roce 1974 ji získali bratři Chiquetové, kteří stojí u zrodu znovuzrození této značky. Dnes se tento šampaňský dům soustřeďuje na mimořádně kvalitní produkci obsaženou ve 350 000 lahvích, která umožňuje používat neprůmyslové výrobní metody. Vinice se rozkládají na ploše 30 hektarů v Avize, Dizy, Ay a Hautvillers. V žebříčku nejlepších šampaňských vín vybraných časopisem Revue du Vin de France se dům Jacquesson vyšvihl na třetí místo. Značka je stále populárnější, což však nevede k nadprodukci. Produkce domu se totiž nadále soustřeďuje na cuvée z jednotlivých parcel.
- Vinařství v severní části Montagne de Reims si Maillartové předávají z otce na syna již od 16. století. Přetrvává tak téměř 300 let historie, Nicolas Maillart uchovává filozofii této vinařské rodiny. Když však v roce 2003 převzal společnost, způsobil v rodinném podniku revoluci a přestal prodávat hrozny družstvu. Orientoval sortiment na vyzrálá, ovocná a komplexní šampaňská, zejména díky příchodu dubových sudů na panství. Tento malý výrobce v současnosti obhospodařuje vinice o rozloze přibližně 9 hektarů, kde vyrábí vína, která vyjadřují potenciál terroirů Premier a Grands Crus. Na vinici, která se nachází převážně v Ecueil v Montagne de Reims, převládá odrůda Pinot Noir. To Nicolasi Maillartovi umožňuje vyrábět intenzivní, výrazná cuvée s charakteristickým nádechem vinné révy. Vynikají zejména dvě cuvée: Chaillots Gillis, Chardonnay extra brut z Ecueil vinifikované v bariku, a Francs de Pied, Pinot noir na píscích vysazený v roce 1973 a neštěpený, což je skutečná rarita. Dvě cuvée, která se podepisují na stylu domu.
- Na Soutiran Dům šampaňského, rodinný dům o rozloze 6 ha, se nachází v srdci Montagne de Reims, v obci Ambonnay, která se těší prestižnímu ocenění Grand Cru. Hrozny odrůd Pinot Noir a Chardonnay jsou vysazeny na svazích s křídovými půdami, které jsou obzvláště bohaté na hořčík. Tato typická vlastnost, specifická pro terroir obce, dodává vínům minerálnost, která se projevuje slanými a jodovými tóny. Také tato šampaňská vína odpočívají 5 až 8 let, což je mnohem více, než ukládá označení, aby se odhalila jejich struktura.
Excellent choice and prompt delivery perfectly packages , I could not recommend 8 wines more highly.