Chilská vína
Víno do Chile přivezli španělští osadníci v roce 1500. Většina chilského vína se spotřebovávala na domácím trhu až do 90. let 20. století, kdy se zvýšil vývoz a milovníci vína po celém světě objevili jeho vysokou kvalitu a cenovou výhodnost. Díky převážně suchému a teplému klimatu Chile se chilští vinaři s nadšením pustili do ekologického, biodynamického a udržitelného vinařství. Odhaduje se, že 75 % vyvážených chilských vín se vyrábí udržitelným způsobem.
Klíčové chilské vinařské oblasti
Čile je úzký pruh země táhnoucí se podél And, který nabízí obrovskou rozmanitost podnebí a vinařských stylů. Klíčové chilské vinařské oblasti se z velké části nacházejí v centrálním údolí poblíž hlavního města Santiaga. Patří k nim údolí Maipo, přezdívané chilské Bordeaux, kde se vyrábějí nejznámější chilská vína, a údolí Aconcagua a Colchagua, která jsou známá svými silnými víny Cabernet Sauvignon a Carmenere. Chladnější údolí Casablanca a Limari jsou známá především svými elegantními bílými víny.
Čilské odrůdy hroznů
Stejně jako v sousední Argentině se většina chilských vín vyrábí z klasických francouzských a italských odrůd, které sem přivezli evropští osadníci. Ikonickou chilskou odrůdou a jedním z nejlepších chilských vín je Carmenere, která v Bordeaux vyhynula po vypuknutí choroby fyloxera. Místní obyvatelé toto ovocné a zářivé červené obvykle kombinují s patagonským jehněčím masem připravovaným na grilu. Dalšími dvěma klíčovými odrůdami pro chilská červená vína jsou Cabernet Sauvignon a Merlot, pro bílá vína pak Chardonnay a Sauvignon Blanc.
"
komunikace en speed ol service