Slovinská vína
Slovinská vína jsou sice mimo svou rodnou zemi málo známá, ale v zemi je více než 28 000 vinařství, která vyrábějí především lahodná bílá vína z místních odrůd. Vinařství ve Slovinsku sahá až ke starým keltským a ilyrským kmenům, které začaly pěstovat vinnou révu ve 4. a 5. století před naším letopočtem. Přestože se většina slovinských vín konzumuje v tuzemsku, díky své skvělé kvalitě a poměru ceny a kvality jsou skvělou volbou pro dobrodružné milovníky vína, kteří si chtějí koupit slovinské víno a vyzkoušet něco nového.
Klíčové slovinské vinařské oblasti
Největší slovinskou vinařskou oblastí je Podravje na východní hranici země s Chorvatskem a Maďarskem. Bílá vína tvoří 97 % celkové produkce této oblasti a Podravje je proslulé zejména špičkovými šumivými a dezertními víny. Posavska na jihovýchodě Slovinska je nejmenší oblastí a je známá svými lehkými červenými směsmi zvanými Cvicek. Dalším hlavním regionem je Primorska v západním Slovinsku, která je silně ovlivněna sousední Itálií.
Slovinské odrůdy hroznů
Nejdůležitějšími odrůdami bílého vína jsou Istrijská malvazie, Rebula, která je v Itálii známá také jako Ribolla Gialla, a Furmint. Slovinská bílá vína bývají elegantní a osvěžující s velkým množstvím kyselin, ačkoli Furmint se používá také k výrobě intenzivních a bohatých dezertních vín. U červených vín je oblíbená sytě zbarvená odrůda Refosco a také Zametovka, která je druhou nejpěstovanější černou odrůdou a tradičně se z ní vyrábí Cvicek. Slovinská vína se obvykle dobře snoubí s uzeným a uzenářským masem, vepřovým masem a grilovanými rybími pokrmy.
Very good service, fast and reliable.