Argentinská vína vstoupila na mezinárodní scénu relativně nedávno a udělala obrovský rozruch svými bohatými, sametovými andskými malbecy. Země je nyní pátým největším producentem vína na světě a co se týče spotřeby vína, je Buenos Aires druhé za Paříží.
Obliba Malbeku je však jen špičkou ledovce. Argentina má bohatou vinařskou historii sahající až do koloniální éry. Nachází se zde několik významných vinařských oblastí, z nichž každá má svůj osobitý charakter, a tisíce vinařství, z nichž každé nabízí chutě, které stojí za to sdílet.
Historie vína v Argentině
První řízky vinné révy byly přivezeny do Argentiny, aby sloužily jako Kristova krev při mši. Pěstování vinné révy nebylo tradiční součástí jihoamerického zemědělství. Přišlo přes Atlantický oceán v obrovských podpalubích španělských lodí a bylo zděděno spolu se španělským jazykem, neštovicemi a mnoha dalšími kletbami a požehnáními. Otec Cedrón údajně vysadil první argentinské vinice v roce 1556 a na přelomu století se vinná réva pěstovala ve španělských osadách po celém území dnešní Argentiny.
V horkém a suchém podnebí vyrostla tvrdá réva, a tak první réva v Jižní Americe brzy začala produkovat výrazně argentinské hrozny. Criolla, což je název používaný pro odrůdu hroznů španělského původu, tvořila páteř výroby vína po dobu přibližně 300 let po příchodu Španělů. Křížením těchto prvních odrůd Criolla vznikly první původní jihoamerické hrozny. Dnes je Torrontés a jeho 3 odrůdy (Riojano, Sanjuanino a Mendocino) nejlepším příkladem původních argentinských hroznů.
Na počátku 19. století se španělská koloniální říše začala rozpadat - Argentina získala nezávislost a politická nestabilita vedla k nové vlně evropských přistěhovalců přicházejících na kontinent. Ta přinesla do Argentiny průmysl a nové techniky a nastartovala výrobu vína ve větším měřítku. Když argentinská vláda začala uznávat význam vinařství, zavedl zemědělský inženýr Michel Aimé Pouget mnoho francouzských odrůd. Objevil se Merlot, Cabernet Sauvignon a důležitý Malbec. Tyto odrůdy se skvěle přizpůsobily drsnému terroir a rozšířily sortiment argentinských hroznů mimo odrůdy Criolla.
Ačkoli se v Argentině v průběhu 19. a 20. století vyrábělo obrovské množství vína, konzumovali ho téměř výhradně Argentinci. Teprve za prezidentství Carlose Menema v 90. letech 20. století se země začala dívat ven. Pod vedením svých chilských sousedů začala Argentina pronikat na světový trh. Jak je vidět, dopadlo to docela dobře - svět si jejich Malbec oblíbil.
Argentinské oblasti a jejich hrozny
Mnoho vinařů přistupuje ke svému řemeslu s myšlenkou, že víno je v podstatě kanál, výraz terroiru, ve kterém se hrozny pěstují. Tím se argentinská vína tak odlišují od vín starého světa a nabízejí nový pohled na známé hrozny.
Argentinské vinařské oblasti jsou ve srovnání s evropskými oblastmi, kde jsou suché půdy obecně považovány za nepříznivé, mimořádně suché. K půvabu argentinského vína přispívají také pouštní podnebí, vysoká nadmořská výška a dobře odvodněné půdy, díky nimž je vinná réva vždy mírně žíznivá. Argentinští vinaři jdou v tomto ohledu ještě dál a používají staromódní zavlažovací systémy, které omezují množství vody, jež se révě dostává.
Přestože představa "nepříznivé" půdy vyvolává některé negativní konotace, má některé překvapivé výhody. Argentinské vinice mají díky suchému klimatu méně problémů se škůdci a chorobami. A co je důležitější, vyprahlá réva vytváří méně listů a vkládá více energie do tvorby extrémně koncentrovaných plodů s neuvěřitelně bohatou chutí. Pro Argentinu platí obecné pravidlo: čím extrémnější klima, tím silnější a komplexnější víno nakonec vznikne.
Mendoza
Oblast Mendoza na argentinské straně vysokého pohoří And je tepajícím srdcem výroby vína v zemi. Vyrábějí se zde přibližně tři čtvrtiny veškerého argentinského vína a z hlediska průmyslu a kultury je zdaleka nejdůležitější. Vinaři v Mendoze čelí některým velmi specifickým výzvám, které vyplývají z extrémního klimatu. Některá vinařství jsou například nucena nad svými vinicemi rozmisťovat sítě, které zachycují kroupy dříve, než poškodí révu. Přes den je sucho a úmorné vedro - aby se horko zmírnilo, vysazují se vinice ve vyšších nadmořských výškách.
V Mendoze se nachází více než 1000 vinařství, takže může být obtížné vybrat si, kam se vydat na ochutnávku klasického argentinského vína. Naštěstí v rámci Mendozy existuje několik odlišných podoblastí, které vám pomohou výběr zúžit.
Některá z nejvyhlášenějších argentinských vín se vyrábějí vúdolí Uco. Je to fantastická oblast pro Malbec a produkuje některá z nejlepších vín Chardonnay a Torrentés v Mendoze. Údolí Uco se vyznačuje vysoko položenými vinicemi, které se nacházejí o něco výše než v Maipu a Lujan de Cuyo, a to až do výšky 1200 metrů nad mořem. Půda v údolí Uco je trvale kamenitá a písčitá, na jílovitém a skalnatém podloží. Výsledkem tohoto náročného terroir je vyšší kyselost a mimořádně dobře zrající vína.
Až se dozvíte, co ochutnat, abyste údolí Uco ochutnali: Zuccardi rodina zde působí již od 60. let 20. století a vyrábí nádherně bohaté Malbec, stejně jako vynikající Chardonnay. El Enemigo by bylo také výbornou volbou vinařství. Vyrábí jedno z nejlepších argentinských Chardonnay, trvale hodnocené 90+, a řadu francouzských odrůd, z nichž mnohé se setkávají v tomto úžasném červeném směs. S těmito výběry je těžké udělat chybu, všechny poskytují příkladnou ochutnávku toho, co údolí Uco nabízí.
Subregion Lujan De Cuyo se nachází na severní straně řeky Mendoza, ve srážkovém stínu And. Slunečné dny pod intenzivní září pouštního slunce následované nocemi ochlazovanými horskými větry mají za následek odolné hrozny s tlustou slupkou. Vinice jsou vysázeny v nadmořské výšce až 1000 metrů, což je oblast definovaná Andami. Vinice se z velké části pěstují na aluviálních půdách, které po staletí vymývaly řeky napájené vodou z tání hor.
Lujan je razítkem mnoha nejznámějších argentinských jmen, včetně Bodega Septima, Cheval des Andes a mezinárodně proslulého Catena Zapata. Chcete-li ochutnat klasický argentinský Malbec, je toto vinařství tou správnou volbou. Vinice v Lujanu mají relativně nízké výnosy, takže tyto plody jsou pozoruhodně koncentrované a intenzivně aromatické. Jejich Malbec Argentino nemá konkurenci a je pravidelně hodnocen 95+.
Maipu je domovem některých nejstarších argentinských vinic a nejznámějších vinařství. Její vinice jsou vysázeny na obrovských rovinatých pláních, které se rozprostírají na úpatí And, v povodí řeky Mendoza. Na straně Maipu v podhůří je o něco tepleji než v sousedním regionu Luhan De Cuyo. Vinice se nacházejí v nižší nadmořské výšce než v ostatních podoblastech Mendozy, přibližně 800 metrů nad mořem. Přibližně 70 % vinic je určeno pro pěstování červených vín, z nichž mimořádně oblíbené jsou odrůdy Malbec a Cabernet Sauvignon. Půda je zde kamenitá a písčitá a díky náročným podmínkám vznikají vína s hlubokými, živými barvami a intenzivním tmavým ovocem.
Salta
Přesuneme-li se dále na sever, nalezneme oblast Salta, která je domovem některých nejvýše položených vinic na světě. Ve výšce až 3 000 metrů nad mořem zažívají vinice v Saltě extrémní počasí. Většina argentinských vinařských oblastí se potýká s klimatem podobným pouštnímu, se spalujícími dny a chladnými nocemi, ale v Saltě jsou teplotní rozdíly ještě drastičtější. Půda je písčitá, suchá a dobře odvodněná - všechny tyto problémy přispívají k tomu, že hrozny mají silnější slupku a víno je obzvláště silné.
Malbec je zde méně dominantní, a i když stále vede, na vinicích v Saltě se pěstuje poměrně vyrovnaná směs odrůd Malbec, Cabernet Sauvignon a Torrentés. Produkce vína je většinou soustředěna do podoblasti Cafayate, kde se daří odrůdě Torrontes Riojana, která produkuje svěží a neuvěřitelně komplexní bílá vína. Chcete-li ochutnat drsné horské víno ze Salty, vyzkoušejte San Pedro de Yacochuya: jedná se o směs Malbec a Cabernet Sauvignon, nepopiratelně silná s četnými hodnoceními 90+, překypující tmavým ovocem a argentinským charakterem.
Patagonie
Patagonie je mladý region na jihu Argentiny, nová hranice výroby vína. Pěstování se soustřeďuje do dvou podoblastí, Neuquen a Rio Negro. Přestože je Patagonie hornatá, vinice se nacházejí v relativně nízké nadmořské výšce a terroir je utvářen spíše řekami než horami. Její kamenité, kypré půdy dobře odvádějí vodu, což pěstitelům umožňuje výrazně regulovat spotřebu vody.
Klima v Patagonii je také mnohem chladnější než ve středních a severních oblastech, což umožňuje výrobu vín s evropštější chutí. Masově se zde pěstuje Malbec, ale překvapivě je to Pinot Noir, hrozen, který má pověst odrůdy, jež se v drsnějších podmínkách potýká s problémy. Pokud chcete zjistit, proč jsou argentinská vína tak jedinečná a mezinárodně žádaná, podívejte se na úplný výběr na 8Wines a začněte ochutnávat to nejlepší, co Jižní Amerika nabízí.
Ok!